Zdobyłem sporą liczbę ulotek reklamowych z Warszawy okresu międzywojennego. W kolejnych postach będę je udostępniał.
Na początek reklama syropu przeczyszczającego - PRUNIOL. Preparat sporządzany z owocu śliwy, reklamowany jako łagodny środek do stosowania u dzieci, pozbawiony szkodliwych działań niepożądanych. Podmiot reklamujący to Farmaceutyczne Zakłady Przemysłowo-Handlowe Mgr A. Bukowski - Spadkobiercy w Warszawie. Co ciekawe, syrop był produkowany i sprzedawany po wojnie pod tą samą marką przez Polfę Rzeszów.
Skład syropu:
Extractum Pruni domestici spirit. liquid 10 g (wyciąg z owoców śliwy)
Extractum Rhamni frangulae fluidum 12,5 g (wyciąg z kory kruszyny)
Extractum Flor. Anthylidis fluidum 1,0 g (wyciąg z kwiatów przelotu Anthyllis vulneraria L.)
Mel depuratum 20 g (miód oczyszczony)
Glicerolum 5,0 g (gliceryna płynna)
Natrium tartaricum lub Natrium kalium-tartaricum 4,5 g (winian sodowy; winian sodowo-potasowy)
Natrium bensoicum 0,1 g (benzoesan sodu)
Saccharosum (Sirupus simplex) ad 100 (sacharoza do 100 g)
[źródło]
Drugim preparatem z ulotki jest Jodogen - Age. Reklamowała go Mokotowska Fabryka Chemiczno-Farmaceutyczna Adolf Gąsecki i Synowie - Spółka Akcyjna w Warszawie. Lek był połączeniem jodu z peptonem, mającym go czynić lepiej przyswajalnym dla organizmu. Jego zaletą miała być też cena. Całość w stylu dzisiejszych leków oryginalnych i generyków. Na odwrocie ulotki znalazła się reklama preparatów Państwowego Zakładu Higieny - surowic, szczepionek, organopreparatów (np. insulina) jak i preparatów diagnostycznych.
Pamiętam syrop Pruniol, kiedy byłam dzieckiem, w domu był stosowany. Bardzo dobry. Wielka szkoda, że przestano go produkować. Wszystko, co dobre znika, a wprowadzają nowe byle co :/
OdpowiedzUsuń