Translator

niedziela, 28 listopada 2010

Apteka Pod Złotą Głową - Kraków; 20 września 1918 - recepta

KOPERTA
RECEPTA
Czas na opisanie kolejnej recepty. Egzemplarz pokazany na skanach obok zapakowany był w małą kopertę z informacjami o aptece a także reklamą. Recepta została zrealizowana w jednej z najstarszych polskich aptek - "Pod Złotą Głową". Aptekę założono w 1403 roku, choć niektóre źródła podają, że może to być nawet rok 1333. Istniała aż do lat 90-tych XX wieku, kiedy to nowi właściciele postanowili zrobić na miejscu apteki pasaż handlowy. Jednak "złota głowa" nad wejściem do kamienicy nr 13 w Rynku Krakowskim została zachowana i można ją nadal obejrzeć. Zachowane są też zabytkowe meble apteczne, które znajdują się  w Muzeum Farmacji UJ w Krakowie. Z tekstu na kopercie można też się dowiedzieć, że właścicielem apteki w tamtym okresie był aptekarz Edward  Norek. Na samym dole znalazła się reklama "mydła Czeremchowego własnego wyboru".

 Wiemy już trochę o kopercie, teraz kilka słów o jej zawartości. Patrząc od góry widzimy, że recepta została wypisana przez Dr Adama Łobaczewskiego. Pod nazwiskiem podany jest adres gdzie doktor przyjmował a także numer telefonu (widać, że było trochę mniej aparatów w porównaniu do dzisiejszych czasów:)). Poniżej mamy składniki dla dwóch preparatów. Pierwszy to chyba jakieś pigułki homeopatyczne o składzie(jeśli dobrze odczytałem): "Natrii arsenicum, eucalyptoli, N-acetum". Jest też kilka skrótów recepturowych a także dawkowanie: "Brać po 2 pigułki".
 Poniżej znajduje się drugi przepis na "ziółka"  z "Fol. Betualae Alb." czyli liścia brzozy białej. 
Na samym dole jest podpis doktora a także data wystawienia recepty. Nie mogło też zabraknąć pieczątki apteki wraz z numerem recepty. To tyle informacji o tym dokumencie. Niedługo dodam kolejne "eksponaty".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz